Taaadaaaam ! Zgodnie z obietnicą spróbowałem wczoraj Barolo z Lidla. Zakupione za 27,99 złotych, na kontretykiecie w mieszance jezyków włoskiego, niemieckiego i polskiego mozna wyczytać, że leżało 3 lata w beczce i 2 w butelce zanim trafiło na rynek, że zabutelkowano je w Piemoncie dla jakiejś spółdzielni i że należy je zdekantować przynajmniej godzinę przed degustacją.


 


Otworzyłem (korek przesuszony) przelałem do karafki i po 2 godzinach spróbowałem poraz pierwszy.


 


Lidl zadał sobie wiele trudu, żeby mnie przekonać do tego wina w wydanej specjalnie książeczce Pan sommelier przekonywał mnie iż:


 


"Barolo, które Państwu proponujemy jest winem ciężkim, cierpkim o wyraźnej kwasowości i umiarkowanie skoncentrowanych aromatach"


 


Ha ! Żeby tego było mało dadał jeszcze:


 


"Barwa jest typowa głęboka, umiarkowanie ciemna, czerwona z pomarańczowym odcieniem.Najsilniej wyczuwalne są róża, wiśnia, czarna herbata i wanilia. Wino ma długi posmak, który po wypiciu utrzymuje się w ustach przez kilka minut. Jest szczególnie polecane dla koneserów i smakoszy win ciężkich."


 


No cóż teraz ja z lekką kontrą - Nebbiolo nigdy pod względem barwy nie był moim fawortem, ale faktycznie jest czerwona z pomarańczowym odcieniem (głęboka hmmm zależy co kto ma na myśli mówiąc to słowo).


Co do zapachów to faktycznie herbata, róża i wiśnia są uzupełnione lukrecją, więc ok.


 


Smak - wino jest ciężkie jak piórko, faktycznie jest cierpkie nie o wyraźnej kwasowości tylko jest to jeden wielki kwas, na szczęście nie zgadzam się również ze stwierdzeniem, że wino ma długi posmak i chwała Bogu, bo jakbym długo czuł ten kwas to bym oszalał.


 


Smakoszem jestem za konesrea nieskromnie się też uważam, dlatego temu trunkowi mówie zdecydowane NIE !


 


Na pewno wino powstało w Piemoncie i tam zostało rozlane do butelek, natomiast nie wiem czy jest to Barolo , bo Nebbiolo tak.


 


Trzymając się jednak faktów z etykiety - było najtańsze i najpaskudniejsze Barolo jakie piłem.


 


Pod żadnym pozorem nie polecam i radzę unikać.


 


Nawet cena 27,99 nie usprawiedliwia tak nieudanego wina.


 


W mojej skali swsB powinno otrzymać * ale nawet na to nie zasługuje.