Pouilly - Fume i Pouilly - Fuse powstają w różnych regionach Francji. Przyporządkuj nazwę do regionu i region do winorośli.


a. Pouilly Fume               1. Dolina Loary              I. Sauvignon Blanc


b. Pouilly Fuisse 2. Burgundia                II. Chardonnay


 


Właściwa odpowiedź pod tekstem :Francuzi nie dość, że mają tyle rzek i regionów to jeszcze uwielbiają robić psikusy, nam wina spragnionym, nazywając trunki w sposób bardzo podobny.


Podany powyżej przyład jest moim ulubionym. Otóż poza zbieżnością nazw i koloru te wina nie mają ze sobą nic wspólnego.Bardzo łatwo wyczuć różnicę między nimi, mając je w oddzielnych kieliszkach.


Pierwsze z nich: Pouilly - Fume (pu ji fu me) powstaje z Sauvignon Blanc (so winią blą) i jest cudownym aromatycznym, orzeźwiającym winem z delikatnym aromatem ściętej trawy, białej porzeczki i agrestu. Uwielbiam dodawać określenie - eleganckie - w stosunku do jakże oczywistych w bukiecie i wyrazistych w smaku winach z tego winogrona, ktorymi raczą nas winiarze z Nowej Zelandii.


Drugie wino to Pouilly - Fuisse (pu ji fuj se) produkowany jest z Chardonnay (szar do ne) dzięki czemu będzie bardziej oleiste i wytrawne w smaku od swojego konkurenta z Doliny Loary. Dodatkowo w kieliszku pojawi się ciemniejsza żółta barwa a w nosie pojawi się przyjemny zapach wanilii, gdy producent zastosuje do dojrzewania beczkę drewnianą.


Myślę, że teraz nie pomylicie tych dwóch tak podobnych (z nazwy i koloru) i tak różnych(cała reszta) win.


a - 1 - I


b - 2 - II